ENGLISH
 

 

 

 

 


ECO-DEM

DEMİNERALİZASYON

Demineralizasyon, su içinde bulunan tüm iyonların giderilmesi işlemidir. Su içindeki (+) değerlikli iyonlar katyon değiştirici tankı ile (-) değerlikli iyonlar ise Anyon Değiştirici Tankı ile tutulur. Katyon ve Anyon Değiştiricilerde iyon değiştirme reçineleri kullanılır. Bu iki ünitenin kullanılması ile suyun iletkenliği 2 µS/cm değerine kadar düşürülebilir.

İletkenliğin ve silis’in daha düşük değerlere düşürülmesi gerektiğinde Karma Yatak(Mixed Bed) tankları kullanılmaktadır. Bu tankların içinde hem katyonik hem de anyonik reçine bulunur. Bu üniteler suyun içinde kalan son iyonları da tutarak bir nevi cila işlemi görmektedirler.

Demineralizasyon tesislerinin dizaynında hamsuyun detaylı bir analizi yapılmalı ve amaçlanan demineralize suyun gerçekçi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Yatırımın planlanması aşamasında ;

Uygun ve kaliteli malzeme ve ekipman seçimi,
Otomasyon kullanımı,
Düşük işletme maliyeti,
Ve yukarıdaki şartları sağlamak için optimum yatırım maliyeti amaçlanmalıdır.


ECO-EDI


ECO-EDI ( Elektrol Deiyonizasyon) klasik karma yatak(Mixed Bed) ünitelerin yerine geçen çevre dostu bir teknolojidir. ECO-EDI kimyasal kullanılmayan (chemical free) ultra deiyonizasyon sistemidir. Genel uygulama prensibi şu
şekildedir.


ECO-EDI Nasıl Çalışır?

ECO-EDI aslında klasik iyon değiştirici reçineleri kullanarak suyu saflaştırır, ama bir farkla, ECO-EDI sisteminde sudaki iyonlar elektrik akımı ile önce reçine yatağına yönlendirilir ardından da drenaja ( reject ) gönderilir. Elektrik akımı aynı zamanda su moleküllerini hidrojen (H+) ve hidroksil (OH-) iyonlarına ayırır. Bu iyonlar reçine yatağını sürekli rejenere eder. Böylece kimyasal ( asit-kostik ) kullanılmaz.


ECO-EDI Avantajları :

Kimyasal kullanılmaz, sürekli ve basit işletme sağlar.
Nötralizasyon gerektirecek atıksu oluşturmaz. 
   

İyon değiştirme prosesleri
Demineralizasyon >
  Dealkalizasyon
  Yumuşatma-Ecosoft
Filtrasyon
Dezenfeksiyon
Atıksu Arıtma ve
Çamur susuzlaştırma
Koku Giderme
  Hava / Gaz Arıtımı
  Denizsuyu Arıtma Prosesleri
 
ANA SAYFA
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLER ve TESİSLER
Tesisler
Ekipmanlar
Kimyasallar ve Filtrasyon Ürünler
REFERANSLAR
HİZMET ALANLARIMIZ
BİZE ULAŞIN
 
 
 
 

 
Copyright © 2005 Tolem Çevre Teknolojisi Ltd.Şti.- All Rights Reserved Designed By 3NOKTA