ENGLISH
 
 
 

ECOPOL

POLİELEKTROLİTLER-

   Suda çözünür polimerler sentetik ve doğal esaslı ürünler olup çok çeşitli ve geniş kullanım alanları olan gruplar içerirler.

   Bu gruplar arasında,sentetik polimerler ve özellikle koagülant ve flokülantlar sulu ortamlardaki askıda maddelerin seperasyonunu kolaylaştırmak için kullanılır.Çok çeşitli seperasyon prosesinden çamur susuzlaştırmaya kadar geniş bir kullanım alanları vardır.

    Bir sıvının içinden katı maddelerin ayrılması, partiküllerin yoğunluğunun sıvının yoğunluğundan gözle görülür bir şekilde farklı olması durumunda hızlı bir şekilde meydana gelir.Partiküller ya çöker ya da sıvının üzerinde yüzer.Zorluk partiküllerin büyüklüğünden dolayı su içinde askıda kalmasıyla oluşur.Bu durumda seperasyonu koagülantlar ve flokülantlar yerine getirir.

    Ecopol flokülantları, yüksek molekül ağırlığına sahip anyonik,katyonik ve nonyonik polimerlerdir.Çöktürme filtrasyon ve santrifüj operasyonlarının veriminin arttırmakta kullanılırlar.

    Koagülasyon :

    Kollaidal partiküller genel olarak 1 micron dan küçük ebatta olup Brownian hareket kanununa göre hareket ederler. Bu hareketin enerjisi partiküllerin yerçekimi kuvveti karşısında çökmesine engel olmaya yeterlidir. Böylece partiküller uzun süre askıda kalabilirler.

    Koagülasyon,partiküller arasındaki itmeyi azaltan, nötralize eden veya tersine çeviren tuzların destabilasyonu sağlamasına denir. En çok kullanılan koagülantlar mineral tuzlar ve organik polimerlerdir.Örnek olarak aluminyum sülfat,demir3klorür,kireç,polydadmac, poliamin vs.

Flokülasyon :

    Polimerik maddelerin bağımsız partiküller arasında köprü oluşturmasına flokülasyon denir. Köprü oluşumu polimer zincirlerinin değişik partikülleri emerek, partiküllerin yığın halinde çökmesine yardımcı olmasını sağlar. Fokülantlar partiküllerin taşıdığı elektriksel yükleri dengeleyecek aktif yük grupları taşırlar.Flokülantlar partikülleri emerek köprü oluşumu yoluyla yada nötralizasyon yoluyla destabilizasyon sağlayarak çökelmeyi meydana getirirler.

Çamur Susuzlaştırma :

Flokülantların önemli bir kullanım yeri çamur susuzlaştırma üniteleridir. Atıksu arıtma tesislerinde oluşan çamurlar belt pres,santrifüj veya filtre pres gibi susuzlaştırma ekipmanları ile kek haline getirilirler. Özellikle katyonik yapıda olan polielektrolitler ile çamur floklaştırılarak preslenebilir hale getirilir.

Kullanım Alanları :

İçmesuyu arıtma tesisleri : Ecopol 800 ve 700 PWG
Atıksu Arıtma Tesisleri : Ecopol 700 ve 500 serisi
Madencilik : Ecopol 700 serisi
Tekstil : Ecopol 700 serisi
Kağıt : Ecopol 500 ve 700 serisi
Şeker : Ecopol 700 pwg
Petrokimya : Ecopol 700 serisi

• Anyonik Polielektrolitler
o ECOPOL 700 Serileri

• Katyonik Polielektrolitler
o ECOPOL 500 Serileri

• Noniyonik Polielektrolitler
o ECOPOL 800 Serileri

• POLYDADMAC
o ECOMAC

• POLYAMINE
o ECOMIN

• Renk giderici
o ECOREN

• Agir metal giderici
o ECOMET

• XANTHAN GUM
o ECOX

 

   

Polielektrolitler-Ecopol
İyon Değiştirici Reçineler
Filtrasyon Ürünleri
Endüstriyel Kimyasallar
Arsenik Giderme Medyasi
 
ANA SAYFA
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLER ve TESİSLER
Tesisler
Ekipmanlar
Kimyasallar ve Filtrasyon Ürünler
REFERANSLAR
HİZMET ALANLARIMIZ
BİZE ULAŞIN
 
 
 
 
 
Copyright © 2005 Tolem Çevre Teknolojisi Ltd.Şti.- All Rights Reserved Designed By 3NOKTA