ENGLISH
 
 
 

ECORO

TERS OZMOZ

Ozmoz doğada gerçekleşen doğal bir olaydır. Şöyle ki ; yarı-geçirgen bir membranın iki tarafında sıvı bulunur. Bu iki sıvının içindeki iyonların konsantrasyonu birbirinden farklıysa yüksek konsantrasyona sahip sıvı tarafına doğru düşük konsantrasyonlu sıvıdan su geçişi olur ancak iyon geçişi olmaz. Böylece yüksek konsantrasyonlu sıvıya doğru bir saf su akışı olduğu için bu sıvının içindeki iyon konsantrasyonu düşmeye başlar. Düşük konsantrasyondaki sıvı miktarı da azaldığından bu sıvıda konsantrasyon yükselmeye başlar. Böylece iki sıvı arasındaki konsantrasyon farkı azalarak eşitlenir yani dengeye ulaşır.

Ters ozmoz prensibi bu doğal olayı ters yönde uygulayarak saf su elde edilmesi işidir. Yani yüksek konsantrasyonlu sıvı bölgesine yüksek basınç uygulayarak(Ters ozmoz basıncından çok daha yüksek) yüksek konsantrasyonlu sıvıdan düşük konsantrasyonlu sıvıya saf su geçişine neden olur. Böylece yüksek konsantrasyona sahip sıvının iyon konsantrasyonu gittikçe artar ve sistemden deşarj edilir. Düşük konsantrasyonlu sıvıya doğru saf su geçişi olduğundan bu sıvının konsantrasyonu gittikçe düşerek saf suya yaklaşır(permeate) ve arıtılmış su olarak kullanıma sevk edilir.

Arıtılan su(permeate) kimyasal, fiziksel ve bakteriyolojik olarak saftır.

Ters ozmoz sistemlerinde kullanılan ve arıtma işleminin gerçekleştiği membranlar hamsu içindeki bazı iyonlara karşı oldukça hassastırlar ve bu sebeple iyi bir ön arıtma sistemine ihtiyaç duyarlar.

 

 
   

İyon değiştirme prosesleri
Filtrasyon
  Ters Osmoz-Ecoro >
Mikrofiltrasyon
Ultrafiltrasyon
Nanofiltrasyon
Klasik filtrasyon-Ecofilt
Inline Otomatik Filtreler
Havuz Suyu Filtrasyonu
Dezenfeksiyon
Atıksu Arıtma ve
Çamur susuzlaştırma
Koku Giderme
  Hava / Gaz Arıtımı
  Denizsuyu Arıtma Prosesleri
 
ANA SAYFA
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLER ve TESİSLER
Tesisler
Ekipmanlar
Kimyasallar ve Filtrasyon Ürünler
REFERANSLAR
HİZMET ALANLARIMIZ
BİZE ULAŞIN
 
 
 
 
 
Copyright © 2005 Tolem Çevre Teknolojisi Ltd.Şti.- All Rights Reserved Designed By 3NOKTA